Ájurvédský blog Andrey Lazarské



Jak o sebe pečovat na podzim a v zimě dle ájurvédy




Roční období představují jeden z klíčových faktorů, které zásadně ovlivňují naše zdraví. Každé roční období má svá specifika, na která reagujeme různě dle našeho přirozeného nastavení a našich nerovnováh. Podzim a zima jsou pod nadvládou studené, pohyblivé, větrné a vysušující energie, počasí bývá sychravé, deštivé, fouká nepříjemný studený vítr, je spíše zataženo a sluníčko se ukazuje jen sporadicky. Většina z nás pocítí větší či menší negativní dopad tohoto ročního období na své tělo či psychiku. Vyjádřeno jazykem ájurvédy, podzimu a zimě vládne pohyblivá a nestabilní síla, kterou nazýváme váta. Tato síla má na svědomí velkou část našich zdravotních potíží, přináší s sebou studené ruce a nohy, nepravidelné trávení, nadýmání, zácpu, nespavost, rozrušení a úzkosti (tj. slabost nervové soustavy), kloubní onemocnění, bolesti dolních zad a další. Dle ájurvédy se stejné vlastnosti navzájem znásobují, takže kdo již má v těle nadbytek váty, ten na podzim a v zimě, v její hlavní čas, pocítí projevy této síly nejvíce. Pomocí vhodně zvolené stravy, životního stylu a mentálních přístupů lze její dopad minimalizovat a udržet si či nakročit ke zdraví.
Po celý rok bychom měli dodržovat pravidelný denní režim, který však bude upraven s ohledem na specifika každého ročního období. Totéž platí pro stravování a vlastně veškeré naše aktivity. Krása ájurvédy spočívá mimo jiné v dokonalém a hlubokém pochopení lidské individuality a charakteristik všeho, co nás obklopuje a ovlivňuje.
Jak tedy upravíme vhodně své stravování a chování pro nadcházející podzimní a zimní dny? Základem je, jak již uvádím výše, dodržovat pravidelný denní režim, přizpůsobit stravu a nepřepínat se. Vhodná jsou těžší, teplá, vařená a olejnatá jídla. Vyhýbejte se studeným salátům/pokrmům, sendvičům, raw stravě či suchým potravinám. Rovněž půsty a očisty např. ovocnými šťávami nejsou nyní vhodné. Vybírejte si sezónní potraviny – což je na podzim zejména kořenová zelenina, různé druhy tykve, jablka, hrušky, obiloviny a luštěniny. Vynikající jsou ranní teplé celozrnné kaše, dušená jablka či hrušky se skořicí a hřebíčkem, teplé polévky, zahuštěné omáčky, různá jídla „z jednoho hrnce“ nebo pečená zelenina. Oběd by měl být vydatný. S dostatkem karbohydrátů a kvalitních bílkovin, které nám zajistí dostatečný a vyrovnaný příjem energie pro celý den. Z koření více používejte taková, která prohřívají a regulují zažívání, například kardamom, římský kmín, fenykl, zázvor, skořice, kmín, hřebíček. Vátě prospívá slaná, kyselá a sladká chuť a naopak jí škodí hořká, trpká a příliš ostrá chuť. Během dne pijte teplou vodu a kořeněné čaje, které vás zahřejí. Pozor na kávu, černý i zelený čaj, obsahují kofein, ten zvyšuje vátu. Začít den s šálkem teplé vody či zázvorovým čajem je mnohem prospěšnější než s černou kávou, která navíc dehydratuje organizmus.
Příroda nám napovídá, že bychom měli v tuto roční dobu déle odpočívat. Dny jsou kratší, venku je zima, tedy ideální čas na pobyt v teple u domácího krbu. V zimě je přirozené vstávat trochu později a chodit spát o něco dříve než jindy. Jelikož je tělo méně výkonné, je vhodné se nepřepínat, nespěchat, nežít v napětí, neboť podzim a zima jsou zatěžkávající zkouškou pro naši nervovou soustavu. Je to rovněž čas zejména pro introspekci, přemýšlení, přehodnocování. Za velmi důležité ájurvéda považuje dodržování pravidelného denního režimu, v tomto případě vhodně uzpůsobeného podzimu a zimě. Nápomocné je každodenní olejování těla teplým sezamovým olejem, zklidňování nervové soustavy poslechem klidné hudby, aromaterapií, četbou příjemné literatury, nenáročnou kreativní činností, procházkami v přírodě na čerstvém vzduchu, popř. nenáročnými jógovými ásánámi či dechovými cvičeními.
Tento podzim je specifický a pro nervovou soustavu náročný s ohledem na celosvětovou koronavirovou situaci. O to více považuji za podstatné chovat se k sobě zodpovědně a s maximální péčí, ať tělu a mysli umožníme přirozeně posílit imunitní systém. Jeden jednoduchý recept na závěr, který posiluje imunitu a obnovuje sílu při rekonvalescenci po nemoci:
1 díl předem namočených mungo fazolek 18 dílů vody, sůl, mletá kurkuma, špetka hingu. Dáme vařit vodu, jakmile je teplá, přidáme do hrnce mungo fazolky a koření. Vaříme do úplného změknutí fazolek. Scedíme, vývar popíjíme teplý v průběhu dne.