Konzultace a ájurvédské terapieOdborné poradenství

Věřím, že základem jakékoli terapie je především osobnost terapeuta a vybudování kvalitního terapeutického vztahu. Již samotný terapeutický rozhovor totiž představuje silný a účinný léčebný prostředek.
Na rozdíl od běžného lékařského vyšetření se mé konzultace odehrávají v pro nás nezvyklé partnerské pozici "terapeut - klient/pacient", která v sobě přirozeně zahrnuje i potřebnou aktivitu ze strany klienta/pacienta. Způsob mé práce je založen na tradičním nazírání na člověka jako celku "těla - mysli - duše" - každá jednotlivá složka může naše zdraví podkopat i obnovit. Tato myšlenka ovlivňuje průběh konzultací, neboť i v případě, kdy se na mě obracíte s fyzickou nemocí, bývá pro léčbu často prospěšné dotknout se dalších (nefyzických) sfér života. Mnohdy je totiž náš zdravotní problém vyjádřením nehmotných příčin, které pak společně hledáme a s nástroji psychologie, dechu, tance či jiné tělové terapie s nimi pracujeme. Součástí léčení (v indikovaných případech) mohou být i ájurvédské léčebné terapie, jež popisuji níže, vždy záleží na charakteru potíží, se kterými přicházíte. 


Přednášky, workshopy

Pořádám přednášky i praktické workshopy (např. ájurvédského vaření, péče o ženy, psychologie mysli aj.) na různá témata - zde buď reaguji na potřeby jedinců tak, jak je vnímám z  individuálních terapií či momentálního společenského dění, popř.  téma přizpůsobím požadavkům pořadatelů akce.  

image

Stručný popis ájurvédských terapií

ABHYANGA, staroindická olejová masáž
Jedna z nejrozšířenějších ájurvédských masáží, označována za královnu olejových masáží. Abhyanga se překládá jako "nanášení oleje" nebo též "milující ruce" a představuje důležitou součást ájurvédy.
Tato ájurvédská léčivá energetická masáž patří mezi celostní terapeutické ošetření, které aktivuje náš nervový systém, uvolňuje parasympatikus, což navozuje hluboké zklidnění organizmu, aktivuje jemné kanálky mezibuněčného prostoru za účelem zlepšení výživy buněk, aktivuje lymfatický systém a tedy naši imunitu, zároveň má však velmi silný energetický aspekt, neboť se ošetřuje mnoho energetických marma bodů a dochází ke stimulaci čakrového systému, svými účinky tak přirozeně a jemně navozuje ozdravné procesy v těle, vnitřní očistu a rovnováhu těla i duše.
Pravidelně prováděná abhyanga je nejen velmi osvěžující, ale také silně omlazující, k čemuž přispívá i volba oleje - zralý teplý sezamový olej proniká hluboko do vrstev kůže, má vysokou schopnost vázat na sebe odpadní látky těla a zároveň zásobuje kůži a tkáně důležitými výživnými látkami.
Abhyanga výborně uvolňuje psychiku, odstraňuje úzkost, únavu, nespavost, napětí, zbavuje nás strachu. Je opravdovým balzámem pro naši duši, umožňuje vstup do hluboké relaxace a léčení na vnitřní úrovni našeho bytí.
se považuje za nejstarší medicínský systém na světě. Jedná se o celostní lékařskou vědu Indie, která je po tisíciletí praktikována, používána a tudíž i dobře prověřena. V posledních desetiletích se stává populární po celém světě, věřím, že za svůj vzestup vděčí své hloubce a moudrosti, touze nás všech po kvalitním dlouhém životě, kterého s ájurvédou lze dosáhnout.

image

Svedana box
Léčivá ájurvédská procedura spočívající v napařování organizmu. Jedná se o bylinnou parní saunu, dřevěný box, do něhož proudí teplá pára, ta může být prosycená vonnými silicemi. V boxu ležíte tak, že není zahřívána hlava. Pára způsobuje pocení, které roztahuje kanálky v těle, tzv. sróty, uvolňuje ztuhlost a bolest těla, zkapalňuje a odstraňuje nahromaděné nečistoty. Zároveň dochází ke stimulaci oběhového systému, k posílení imunitního systému a k uklidnění nervové soustavy. Napařování se zařazuje po olejové masáži abhyanze, neboť teplý sezamový olej používaný při masáži proniká hluboko do tkání a váže na sebe toxiny, které se následně při napařování z těla vyloučí. Délka pobytu v parním boxu cca 15 - 25 minut dle konstituce člověka.
se považuje za nejstarší medicínský systém na světě. Jedná se o celostní lékařskou vědu Indie, která je po tisíciletí praktikována, používána a tudíž i dobře prověřena. V posledních desetiletích se stává populární po celém světě, věřím, že za svůj vzestup vděčí své hloubce a moudrosti, touze nás všech po kvalitním dlouhém životě, kterého s ájurvédou lze dosáhnout.

image

ŠIRODHARA

vysoce účinná léčebně-relaxační technika s pročišťovacím účinkem, jejímž hlavním cílem je nastolení tělesné a duševní rovnováhy. Samotná terapie se provádí tak, že po předchozí alespoň kratičké masáži z nádobky umístěné nad hlavou vytéká tenký pramínek teplého oleje (nebo jiné tekutiny) do oblasti třetího oka/čela. Shirodhara omlazuje a zpomaluje stárnutí (odstraňuje nahromaděné odpadní látky v organismu, zlepšuje paměť, posiluje obranyschopnost), hluboce uvolňuje a regeneruje nervový systém (odstraňuje stres a nervové napětí, napomáhá při nespavosti, eliminuje stavy úzkosti a strachu, léčí migrény a bolesti hlavy), příznivě snižuje vysoký krevní tlak, vyživuje tělesné tkáně a omlazuje pokožku. Tato terapie obnovuje rovnováhu těla a mysli.  
se považuje za nejstarší medicínský systém na světě. Jedná se o celostní lékařskou vědu Indie, která je po tisíciletí praktikována, používána a tudíž i dobře prověřena. V posledních desetiletích se stává populární po celém světě, věřím, že za svůj vzestup vděčí své hloubce a moudrosti, touze nás všech po kvalitním dlouhém životě, kterého s ájurvédou lze dosáhnout.

image

PINDA SVEDA
ájurvédská masáž bylinnými měšci je jednou z klasických áyurvédských technik. Je prováděná měšci naplněnými směsí bylin a koření. Technika masáže umožňuje prostoupit bylinným esencím do krevního oběhu, a tím účinně pomoci tam, kde je potřeba.
Pro maximální uvolnění se používají nahřáté nejkvalitnější přírodní oleje. Bylinnými měšci se masíruje celé tělo nebo jen jednotlivé části, kde je nadměrná ztuhlost, větší množství tuku apod. Měšce připravuji individuálně po předchozí konzultaci dle potřeb klienta, lze po domluvě připravit i speciální směs k odstranění celulitidy. Bylinné měšce nahřívám v oleji tak, jak radí indická tradice.

image

NETRA BASTI

speciální terapie očí vhodná při očních problémech a únavě očí, k výživě nervového systému, mozku a paměti, ke snížení fyzického napětí atd. Ájurvéda se na oči dívá jako na důležitý orgán pro příjem vjemů o světě, přičemž aplikace přepuštěného másla pomáhá pročistit nejen oči, ale i posílit schopnost vnitřního porozumění.

image

KATI, JANU, HRD BASTI

léčba bylinným teplým olejem lokálních bolestí zad (včetně vyhřezlých plotýnek), kolene, lze rovněž aplikovat při emotivních srdečních problémech či obecně na podporu srdeční čakry.

image

NASYA

terapeutická metoda, během níž se lék dodává do těla skrze nos za účelem pročištění oblasti hlavy a krku. Jde o účinný léčebný prostředek při nemocech smyslových orgánů, bolestech hlavy, migrénách, zánětu nosních dutin, nespavosti aj.

NADI SVEDA
lokální léčba horkou párou

image

MARMA ČIKITSA

energetické ošetření tzv. marma bodů jsou citlivé body, energetická centra pokrývající celé tělo, v nichž se nejživěji projevuje vědomí, kde se hromadí a proudí životní síla, prána. Slouží jako pránické regulátory, jejichž prostřednictvím můžeme intenzitu prány na různých místech těla zvyšovat, snižovat nebo zcela utlumovat a tím léčit na úrovni fyzické, mentální i energetické. Správnou manipulací (masáží, teplem, tlakem ...) lze prostřednictví marem směřovat pránu k odstranění blokád, zlepšovat energetickou průchodnost, čerpat ze skrytých energetických rezerv či navazovat spojení s mohutnějšími proudy životních sil.


Tyto ájurvédské procedury je potřeba se mnou jako terapeutem předem prodiskutovat, neboť ačkoli se běžně poskytují komerčně v rámci masérských salónů, jedná se o techniky, které mají svůj specifický účel a účinek a toto je potřeba předem zvážit.

image