Všichni v poslední době zažíváme nevšední situace. Byli jsme zvyklí na to, že život běžel dle předem jasných pravidel, přičemž pravidelnost a předvídatelnost nám přinášela pocit bezpečí. Na jaře do tohoto plynutí zasáhl koronavirus a nyní je zde opět, a to ve velké síle. Opět někteří z nás nemohou pracovat, za sebe můžu říci, že to není příjemný pocit – ze dne na den se má pracovní aktivita považuje úředně za nebezpečnou. Nebudu hodnotit, zda se jedná o rozhodnutí smysluplné, nehodnotím zde ani dopady podobných rozhodnutí. Ve srovnání s obrovským zápřahem zdravotních sestřiček se mi naopak vytváří prostor k odpočinku a přemítání a je na mě, jak tento časový prostor využiji.
Přesto … jsem od přírody člověk, který neumí slepě následovat autority opřené jen o svou pozici, černá ovce snažící se ve stádě vypadat co nejméně nápadně. Jsem nedůvěřivá a kritická a mé zkušenosti mi zatím ukazují, že mocným jde v první řadě o upevnění své moci a o neustálé zvyšování svých již tak velikých finančních rezerv. Nemůžu si pomoci, ale tato myšlenka mě prostě neopouští ani v této době koronavirové. Nicméně si uvědomuji, že žijeme v době, kterou indická filozofie nazývá „kali juga“ neboli doba temna. Tudíž nelze od společnosti očekávat vyšší vědomí a čisté vnímání. Do tohoto světa jsme se narodili pod vlivem kolektivní karmy a všichni hledáme, jak nejlépe (ve smyslu nejjednodušeji či nejpohodlněji) žít, část z nás pak hledá i smysluplnost svého žití. Pokud mohu alespoň maličkou kapičkou přispět k pozvednutí našich životů svými znalostmi, pak mělo a má smysl studovat.
Ájurvéda se běžně překládá jako „věda o životě“, já v ní však vidím mnohem mnohem víc. Pro mě představuje „umění“ každodenního žití. Dává mi rozumné a přesné informace o tom, co je pro mě vhodné z pohledu stravování i denního režimu, jak o sebe pečovat, jaké barvy, vůně mě harmonizují, prostě jak k sobě přistupovat, abych své fyzické a psychické zdraví maximálně podporovala. Unikátním konceptem ájurvédy jsou doporučení ohledně uklidnění mysli a zachování si svého duševního zdraví, tzv. ačara rasajana/sadvritta. Tomuto bych ráda nyní věnovala pár řádků.
Klasičtí ájurvédští lékaři dávné doby vytvořili pravidla chování, která podporují klid mysli a upevňují fyzické i mentální zdraví jedince. Mezi tato pravidla patří doporučení etická/morální, sociální, mentální a fyzická. Pravidel je mnoho a jsou detailně rozpracována, všechna mají svůj význam a nesou hluboká poselství. Je tudíž těžké vybrat jen několik, přesto to nyní udělám, abyste si mohli vytvořit určitou představu:
- Mluvit pravdu, hovořit ve správný čas, používat smysluplná, prospěšná a laskavá slova.
- Pěstovat trpělivost, spolehlivost, soucit.
- Nepoddávat se hněvu, nepůsobit nikomu násilí/bolest, ani sám sobě, tj. dostatečně vnímat své potřeby i potřeby druhých a správně se k nim stavět.
- Zdržovat se ve společnosti učitelů, starších a úspěšných, spirituálně vyzrálých osob a respektovat je.
- Udržovat čistotu na všech úrovních žití (nejen mít uklizeno v domě či se pravidelně koupat a udržovat své tělo v čistotě, ale rovněž se i věnovat tzv. vnitřnímu úklidu, pouštět, co nám již neslouží).
- Udržovat na tváři úsměv.
- Obklopovat se květinami a aplikovat na sebe přírodní vůně, obojí těší mysl.
- Nevěřit všemu kolem sebe, ale také nebýt příliš podezíravý.
- Kontrolovat své smyslové orgány, tj. čemu věnujeme jak velkou pozornost.
Posledních několik vybírám zcela záměrně. Příčinou mnohých zdravotních problémů je totiž nadměrné, nesprávné či nedostatečné používání našich smyslů. Děláme to v moderní době neustále – televize, internet, mobilní telefony, videohry … naše smysly se nezastaví, nespočinou. K tomu všemu současné koronavirové dění přidalo ještě třešničku na dort - jsme obklopeni ba doslova bombardováni nadměrným množstvím agresivních a negativních informací, a to zcela záměrně. Je potřeba v lidech vyvolat strach, aby poslouchali příkazy? Nebo se senzačními zprávami dobře živí média? Stále však máme volbu ... informační zdroje můžeme nechat vypnuté. Podněty negativní povahy totiž představují jedovaté smyslové vjemy, jsou pro naše zdraví velmi toxické.
O to více vnímám potřebu uzavírat své smyslové orgány těmto negativním podnětům. Ne proto, abych utekla od „reality“, abych oklamala svou psychiku a žila v jakési bublině pohody. Nezlehčuji skutečnost, ale nepotřebuji své smysly každodenně krmit toxickou stravou. Je třeba hledat a posilovat své vnitřní ukotvení, prosvětlovat tmu alespoň jiskřičkou světla, budovat sattvu (čistou energii), víru, vnitřní klid a mír.
Hlavním zdrojem života je dle ájurvédy agni, oheň. Bez něj není život možný. Pojetí agni je velmi staré a obsáhlé, neboť agni má mnoho funkcí z pohledu fyzického těla, naší mysli i vědomí. Agni, trávicí oheň, umožňující prožít dlouhý a zdravý život, posilující naši imunitu. Agni zodpovědný za dozrávání a správné formování tkání. Agni jako transformační energie zodpovědná za naši inteligenci, za pochopení. Představuje přemostění mezi tělem, myslí a vědomím, světlo přinášející poznání. Doma mi denně hoří přírodní svíčka nebo ghí lampa, její plamen má na mě mocné a uklidňující účinky a připomíná mi důležitost pěstování čistého vnitřního světla, které přináší jasnější vnímání a pochopení, vnitřní vášeň, odvahu, barevnost i celistvost života.
A tak vám všem přeji, abyste neztráceli ani v této době plné zvratů úsměv na tváři, pečovali s láskou o sebe i své okolí a pěstovali vnitřní klid a mír se stejnou vášní, s jakou se každoročně vrháte na zahrádku s cílem vypěstovat pro sebe a své milované něco zdravého a prospěšného k snědku.