Ájurvédský blog Andrey Lazarské



SEX jako jeden ze tří pilířů zdraví dle ájurvédy

Ájurvéda zdraví definuje jako stav dokonalé rovnováhy na úrovni fyzické i psychické, zdůrazňuje neoddělitelné propojení našeho těla, mysli a duše, přičemž zjednodušeně řečeno zdraví představuje výsledek toho, jak nakládáme s fyzickými a emocionálními faktory svého života. Tradiční ájurvédské učení klade důraz na péči o tři základní pilíře zdraví, kterými jsou stravování, spánek a sex. Ten, kdo tyto pilíře ve svém životě moudře a vyváženě spravuje, má zaručen plnohodnotný život, který nebude krácen nemocí. Samozřejmě vedle těchto ájurvédských pilířů existují i jiné náhledy, např. psychologické pojetí tzv. trojnožky (práce, koníček a partnerský vztah), které vysvětluje, že spokojenost v životě zažíváme v případě, že máme fungující a pevně posazené všechny tři části této trojnožky.
Tématem, kterému se zde budeme věnovat nyní, je sex a pohled ájurvédy na něj.
Sexuální energie představuje velmi silnou formu energie, životní sílu, jež se manifestuje v různých fázích života různě, není možné, aby vymizela, může však nabírat rozdílné podoby (sex jako fyzický akt na úrovni těla, láska na úrovni srdce, duchovní extáze na vyšší úrovni našeho bytí). Sexuálním otázkám se áurvéda věnuje hodně v rámci své disciplíny, tzv. vadžíkárana tantra, což by se snad dalo připodobnit reprodukční medicíně. 
Již dříve jsem uvedla, že jedním z klíčových konceptů ájurvédy je myšlenka, že vše, s čím přicházíme do styku, má schopnost nás podpořit či narušit, tj. vše může být lékem i jedem, záleží na okolnostech. Totéž platí pro sexuální aktivitu. Sex nás vyživuje a dává nám životní energii, nicméně z rovnováhy nás bude vyvádět, pokud svou sexuální sílu používáme v nadmíře, nesprávným způsobem či ji budeme potlačovat.
Nebyla by to prostě ájurvéda, kdyby i zde, v oblasti sexuálního chování, nedávala řadu doporučení a varování, co potřebujeme následovat či naopak čemu se vyhnout za účelem toho, aby nás sexuální aktivita vyživovala a harmonizovala na všech úrovních, tj. na úrovni těla, mysli i ducha. K sexu je třeba přistupovat obdobně jako např. ke stravování – vyhnout se všemu lacinému, rychlému, zkaženému a podporovat „celistvý“ sex, který začíná u nás samotných, u sebelásky.
Přístup k sexu zejména na západě se zdá být docela primitivní ve srovnání s východními učeními. Neboť sex neslouží pouze ke stvoření života a vlastního potěšení, k uspokojení svých pudů, ale má mnoho dalších funkcí. Představuje prostředek vlastního vyjádření, způsob výpovědi o našem fyzickém vztahu k sobě a k okolnímu světu, způsob uspokojení naší potřeby sdílet a spojit se s druhým člověkem na všech úrovních. Sexualita nás spojuje s vlastním tělem, smysly i duší, erotická rozkoš je svou povahou záležitostí přítomného okamžiku, tj. jedná se o spojení, v němž odhazujeme většinu svých fyzických omezení, abychom si plně vychutnali lidský kontakt. Zkoumáme-li erotickou energii beze studu, může uvést naše tělo a ducha do extáze, která má tu moc v nás vyvolat změněné stavy vědomí, z tohoto úhlu pohledu se jedná o mysteriózní energii. Sexualita a vyšší vědomí jsou úzce propojené, může představovat cestu k vyšším duchovním stavům. Ačkoli se celibát převážné většiny z nás týkat nebude, není od věci si uvědomit, že sex může představovat posvátnou aktivitu a takto k němu přistupovat.
Naše sexualita je velice unikátní a stejně tak unikátní je i způsob, jakým svou sexualitu projevujeme, zažíváme a sdílíme. Projevuje se zde mnoho bloků a strachů, ať již vycházejících z kultury a prostředí, ve kterém vyrůstáme, tak z nás samých.
Mnoho zdravotních problémů (bolesti a křeče nohou, zatuhlost kyčlí, ledvinové potíže aj.) souvisí se sexuální energií, jejím zablokováním (což se může paradoxně projevovat až posedlostí sexem) či jejím nesprávným používáním. Pro zajímavost uvádím, že se zablokovaná sexuální energie může rovněž projevit např. v době menopauzy návaly horka. I mnohé psychologické problémy vychází z nerovnováhy sexuální energie, dokonce velká část vztahových problémů se váže na rozmnožovací tkáň a stav kořenové čakry, kde sídlí Kundalini Šakti. Specifickým tématem v oblasti sexu je téma kompenzace – nahrazování sexuální potřeby (kvantity či kvality) jinou činností (jídlem, sportem, pracovním nasazením). A ještě jedna myšlenka - čím více je ve společnosti sexualita potlačována, tím násilnější se společnost stává.
Sex obvykle vyvolává orgasmus a uvolnění tak obrovské energie je důležité pro fyzické, mentální a psychické zdraví. Orgasmus je jedním ze způsobů uvolnění zbytků energie, kterou nasbíráme v běžném styku s ostatními lidmi. Mezi další způsoby patří cvičení nebo tvorba. Nemá-li člověk žádný způsob uvolnění energie, energie se v těle hromadí a může časem způsobit např. deprese, projevy násilí či jiné patologie.
Pro to vše je důležité k sexu přistupovat vědomě a celistvě, vybírat si vhodného partnera, nacházet správnou míru a kvalitu sexu tak, aby nás po všech stránkách vyživoval, podporoval imunitu i kvalitní spánek a my se cítili šťastně, zdravě, celistvě.
Žijeme ve společnosti, která v nás zanechává silnou stopu křesťanského pohledu na sex jako na něco nečistého, špinavého, nechtěného. Mně se líbí pohled indický, kde na jedné straně rozvíjejí učení o tom, že sexuální energii lze využít za duchovním účelem pro vnitřní vývoj jako cesty k dosažení tzv. samádhi (např. klasická jógická tantra), na druhé straně ale též dávají volbu jinou - k sexu přistoupit jako k umění a radosti. Tzv. Kámasútra, starodávná věda o lásce a milování popisuje detailně různé faktory hrající roli v praktikování bezpečného a naplňujícího sexu, tj. když už se tomu věnujeme, dělejme to pořádně a smysluplně, prožívejme čistou radost a udělejme ze sexu posvátný akt, umění, které nás přibližuje sobě i Bohu.
Pokud je sexuální spojení absolutně uspokojující, mezi vhodnými partnery, ve správný čas, provedený správným způsobem a ve správném množství, položí to základy pro zdraví a vitalitu.

Čemu se při sexu vyhnout:
- nevhodný je sex v poledne, o půlnoci, při západu a východu slunce
- zadržování ejakulace
- nadměrné množství sexu, vč. masturbace, několikanásobný orgasmus v průběhu jedné noci
- sex během menstruace
- násilný, exotický sex v nesprávné tělesné poloze, perverzní a neuspokojivý sex (má negativní dopad na fyzické i mentální zdraví)
- intenzivní sex pod vlivem omamných látek
- používání chemických spermicidních látek
- tantrické sexuální praktiky bez řádného vedení
- sexu, pokud jste nemocní, příliš unaveni, hladoví či bezprostředně po jídle 


Frekvence sexuální aktivity:
Vhodná frekvence sexuálního styku se liší člověk od člověka (jeho konstituce), rovněž dle ročního období a způsobu, jakým sex provádíme.
Nejvhodnější roční období pro sex představuje konec zimy a jaro, kdy se přirozeně snižuje váta a zvyšuje kapha.
Ájurvéda říká, že trvá zhruba 35 dní od pozření živin, než dojde k plné obnově sexuálních tekutin a k vytvoření zralé rozmnožovací tkáně, jejímž vedlejším produktem je odžas - životně důležitá látka zodpovědná za sílu naší imunity, náladu, vytrvalost či třeba dobré udržování vědomostí. Proto pokud svou rozmnožovací tkáň budeme vyčerpávat nadměrným či nevhodným sexem, projeví se to dříve nebo později na našem zdraví. Na druhou stranu, je-li sexuální akt naplněn láskou a něhou a oba partneři při něm pociťují hluboké spojení a propojení na všech úrovních svého bytí, pak taková aktivita tvorbu odžasu podporuje.
Jedinec s převažující váta dóšou by měl mít sexu nejméně, zejména na podzim a v zimě (roční období, ve kterém se váta zvyšuje) se doporučuje sexuální aktivita maximálně 1x měsíčně. Pitta jedinci vyžadují větší intenzitu a je náročné uhasit jejich touhu. Kapha jedinci mají v ohledu četnosti štěstí největší, neboť svým založením toho vydrží nejvíce a např. v zimě si ho mohou dopřávat i každý den. 

Ájurvédská doporučení:
• Doporučuje se do sexuální intimity zapojovat všech pět smyslů, tak aby se jednalo nejen o zážitek těla samotného, ale byla vyživována i mysl a duch, proto k sexu pozvěte vůně, barvy, zvuky atd. a radostně tvořte a objevujte.
• Nejvhodnější čas pro sexuální styk je mezi 22 – 23 hodinou, přičemž byste neměli být příliš hladoví ani najedení. Vhodným časem pro sex je také ráno po východu slunce do cca 10:00 hod, popř. časný večer.
• Umírněnost – jak již bylo výše poukázáno … nadměrné množství čehokoli člověku neprospívá, podobně je to se sexem. Hledejte zlatou střední cestu co do množství a intenzity sexu tak, aby vás vyživoval, nikoli vyčerpával. Hledejte v něm nejen tělesné uspokojení, ale spojení dvou duší a energií na hluboké úrovni.
• Po sexu se za účelem podpory tvorby rozmnožovací tkáně a odžasu doporučuje vypít teplé mandlové mléko s kořením (skořice, kardamom, šafrán, med), zvýšenou vátu pak uklidníme olejovou masáží. 

Sex jako odevzdání se
V důsledku iluzorní snahy o zachování kontroly nad věcmi se konceptu „odevzdání se“ bojíme. Přesto je to cesta do naší duše a k pochopení toho, kým opravdu můžeme být, pomáhá nám k objevení sama sebe na hluboké úrovni. Celistvý sex je zážitkem odevzdání se, který nás osvobozuje od minulosti i budoucnosti a od toho, kým si myslíme, že bychom měli být, a otevírá nás ke sdílení toho, kým opravdově a úplně jsme.