Ájurvédský blog Andrey Lazarské



Vesmírný řád v nás




Dnes ráno mě probudil kos. Mělo by mi to vadit, je teprve  4:43 hod, dost brzy na probuzení, ale vnímám spíše radost.  Cítím, že vše je v pořádku, vše je tak, jak má být. S úsměvem na rtech a zavřenýma očima poslouchám jeho ptačí trénink, vím, že potřebuje zpěv vypilovat, aby nalákal samičku.  Kdo ví … možná ho už budoucí nevěsta se zalíbením někde poblíž poslouchá. K brzkému jaru  prostě kosí zpěv za mým oknem patří, je to tak už přes 40 let mého života. Uvědomuji si tu pravidelnost, předvídatelnost, řád.
V sanskrtu a védských disciplínách používáme termín Ṛta (ऋतं), vesmírný řád, neboli přirozený běh věcí. Ten dodává pocit klidu, pocit, že vše je v pořádku. Příroda si nevymýšlí, nestěžuje, prostě jen dodržuje vesmírný řád. Slunce vychází na východě,  zapadá na západě, nejsilněji plane v poledne, roční období se střídá v pravidených intervalech, v noci je v našich podmínkách tma a svítí Měsíc … a když je něco jinak (přílišné teplo v zimě, nadměrné deště aj.), znervózníme, divíme se … protože známe řád, dle kterého příroda funguje.
Jak nahoře, tak dole. I člověk má v sobě zabudován řád, biologické hodiny, určité nastavení, které je třeba vnímat a následovat. Nedávno mě kamarádka přesvědčovala o tom, že jí velice vyhovuje žít tzv. „free“ život … každý den se zařizuje dle momentální nálady, jednou obědvá v 11 hod, jindy v 15 hod, vstává všelijak, jak se jí zrovna chce … pravidelnost ji prý příliš svazuje, nudí ji, nebaví ji to. Trpí úzkostmi a ptá se na radu. Doporučuji jí zkusit pravidelnost ... Pravidelnost spánku, vstávání, jezení, vylučování aj.  …  pravidelnost vnáší totiž do života kázeň,  řád, dodává nám pocit jistoty, oporu pro každodenní fungování těla i mysli.
Všichni víme, cítíme, jak mají věci souladně být, že se vstává ráno, nikoli v poledne, usíná večer, nikoli nad ránem, obědvá v poledne, v noci se spí, přes den jsme aktivní  apod. … ale rády toto ignorujeme. Jako kdyby si Slunce řeklo „Dnes se mi vůbec nechce ráno vstávat a už v žádném případě ne na východě, taková dlouhodobá nuda, udělám si to dnes podle sebe, vyjdu později než obvykle, světovou stranu si ještě dle pocitu vyberu a rozmyslím si, zda vůbec budu hřát, vždyť to dělám už tak dlouho, že si můžu snad též odpočinout.“ Nastal by chaos a následky pro náš život by byly nedozírné! Totéž se na úrovni těla děje s každou naší buňkou, která v rámci své vnitřní inteligence potřebuje fungovat na principu pravidelnosti a v daných biorytmech, přičemž my jí to kazíme a ještě se budeme divit, až nás časem navštíví nemoc či nepohoda. A tak mysleme na to, že zdraví je výsledkem vědomého počínání, kdy člověk dělá správné věci ve správný čas.
Přichází jaro a s ním přirozená změna v našem jídelníčku i denním režimu …

https://www.babskeucho.cz/2021/03/proc-lide-na-jare-trpi-jarni-unavou.html?fbclid=IwAR3wcdNZFvpS6bcnMdQGcnce4JGpmqTpsmiy03_cBj6AThJmcsntayrpk7o